İŞSİZLİĞİN ADI CEYHAN

Değerli okuyucularım, Ceyhan 200 bine yakın nüfusuyla ve 112 mahallesiyle Doğu ve güney Doğu Anadolu bölgesinin batıya açılan bir kapısıdır. Bu gün için %45 varan Siirt, urfa,muş,hakkari ve Adıyaman gibi güney doğudan göç alan bir ilçe konumundadır, özell

İŞSİZLİĞİN ADI CEYHAN
Değerli okuyucularım, Ceyhan 200 bine yakın nüfusuyla ve 112 mahallesiyle Doğu ve güney Doğu Anadolu bölgesinin batıya açılan bir kapısıdır. Bu gün için %45 varan Siirt, urfa,muş,hakkari ve Adıyaman gibi güney doğudan göç alan bir ilçe konumundadır, özellikle bu bölgelerden gelen insanlar Ceyhan’ın alt yapısına sahip insanlardır, bir boyacı gibi, bir simitçi gibi, bir çorbacı gibi, taban meslekleri yürüttükleri gibi inşaat sektörüne de sahip insanlardır. Ceyhan ayrıca bir tarım bölgesi olduğundan buğday, pamuk, ayçiçeği, soya ve fıstık gibi ürünlerin de yetişmesinde en büyük hizmet yerli halkımızdan ziyade, yine güney doğu anadolu dan gelen insanlarımızın emeği büyüktür. Biz burada anlatmak istediğimiz şudur, Ceyhan’ın bir BOTAŞ, bir BTC, İsken, Toros gübre, serbest bölge organize sanayi,Özmaya ve Beyteks gibi yatırım sahalarının yanına, bir de yine elektrik üretecek Emba’da kurulmuş oldu,birde önemli olan enerji ihtisas bölgesi vardır, ancak bu kadar bir ilçede yatırımcı kuruluşlar olduğu halde, Ceyhan halkına hak ettiği hizmeti vermediği gibi, işçi ve kalifiye elamanları da dışarıdan getirmektedirler. Bu gün için en az 7-8 bin gencimiz belki de yarısı üniversite mezunudur, boş olarak dolaşmaktadır, bunların babalarından ve annelerinden isteyecek harçlık kadar gençlere acı veren Başka bir durum yoktur. Belediye ve İŞKUR adam alacak dediği zaman binlerce işçi o kapılara giderek umut beklemektedirler. Ancak onların alacağı da müracaat edenlerin%10 kadardır, biz buradan özellikle sayın milletvekillerine sesleniyoruz, Allah rızası için bu Ceyhan’dan 110 bine yakın oyun bir kısmını alarak vekil olma şansını yakalıyorsunuz, biraz olsun geriye dönün bakın, neden yukarıda saydığımız kurumlar Beyteksin dışında Ceyhan halkına karşı soğuk duruyorlar, bugün için Adana büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar gibi, Ceyhan Belediye Başkanımız Kadir Aydar gibi, ticaret odası Başkanımız Şeref Can gibi, Borsa başkanımız Mustafa Aydar gibi ve Ziraat odası Başkanı Savaş Öztürk ve ziraat odası meclis Başkanı Yavuz Tezcan Gibi ve yeni kurulan inşaatçılar birliğinin Başkanı Aytaç Hozatlı gibi, yürekleri Ceyhan sevdasıyla çarpan bu başkanlarla vekillerimiz istişare içerisinde olup, siyasi partililerin Başkanları, Muhammed İslam Bünül, Fikret Cerit, Sedat Akkuş gibi Başkanların da siyasi desteklerini alarak yapacakları bir toplantıyla, Ceyhan’ı masaya yatırıp bu işsizliğe çare bulmanın mücadelesini vermelidirler, Ayrıca sanayici ve iş adamlarımızın imkânları içerisinde bu işsizliğe el koyup imkânlar yaratmanın sorumluluğunu almalıdırlar. Yoksa yârin bu işsiz geçler Balici olarak karşılarına dikilirse kendilerinin varlığı da kendilerini kurtaramaz, onlardan ricam ilçe emniyet müdürümüzü ziyaret edip,gençlerin ne gibi sıkıntıları içerisinde ve ne gibi kötü alışkanlıkların içerisinde olduklarını öğrensinler ve başlarını ellerinin içerisine alıp bize ne gibi görevler düşüyor diyerek sorumluluk alsınlar.
Bizlerde Basın olarak hizmet edenlerin yanında olacağız, ,Ceyhan için taşın altına elline koyanları da, baş tacı edeceğiz .saygılarımla..Veysel Pulaşlı.


İzlenme Sayısı:1872

DİĞER YAZILARI


  • PAYLAŞ