BAŞKAN ŞEREF CAN “EMBA BİZİ UYUTUYOR”

17.11.2019 12:40  BAŞKAN ŞEREF CAN “EMBA BİZİ UYUTUYOR” Başkan Can, "Bölgemizde yatırımın yapılmasına karşı değil aksine destekliyoruz. Ancak gelen yatırımlarda her iki ilçemiz başta olmak üzere bölgemizin faydalanmasını istiyoruz. Ceyhan Ticaret Odası`nın düzenlediği, Ceyhan ve Yumurtalık STK temsilcilerinin katıldığı toplantıda, bölgede istihdam yaratacağı düşünülen EMBA`nın herkese mavi bocuk dağıtmasına rağmen herkesi uyuttuğu ifade edildi. Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can`ın çağrısıyla Ceyhan ve Yumurtalık sivil toplum kuruluşlarının katıldığı toplantıda Yumurtalık sınırları içerisinde kurulan, inşaat aşamasında 4 Bin, yapım aşamasında ise 500 kişiye istihdam sağlayacağı ifade edilen EMBA termik santrali konusu masaya yatırıldı.

         BAŞKAN ŞEREF CAN “EMBA BİZİ UYUTUYOR”

Başkan Can, "Bölgemizde yatırımın yapılmasına karşı değil aksine destekliyoruz. Ancak gelen yatırımlarda her iki ilçemiz başta olmak üzere bölgemizin faydalanmasını istiyoruz.

 

Ceyhan Ticaret Odası`nın düzenlediği, Ceyhan ve Yumurtalık STK temsilcilerinin katıldığı toplantıda, bölgede istihdam yaratacağı düşünülen EMBA`nın herkese mavi bocuk dağıtmasına rağmen herkesi uyuttuğu ifade edildi.

 Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can`ın çağrısıyla Ceyhan ve Yumurtalık sivil toplum kuruluşlarının katıldığı toplantıda Yumurtalık sınırları içerisinde kurulan, inşaat aşamasında 4 Bin, yapım aşamasında ise 500 kişiye istihdam sağlayacağı ifade edilen EMBA termik santrali konusu masaya yatırıldı.

 2 İLÇE TEK SES

 Ceyhan ve Yumurtalık`ın ayrı iki ilçe olmasına rağmen birbiriyle iç içe olduğunu ifade eden Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can, "Bölgemizde yatırımın yapılmasına karşı değil aksine destekliyoruz. Ancak gelen yatırımlarda her iki ilçemiz başta olmak üzere bölgemizin faydalanmasını istiyoruz. Bölgemize gelen ve temeli atılan EMBA termik santrali konusu son günlerde her iki ilçede de ana gündem olmuş durumda. Kurulum aşamasında 4 bin kişiye istihdam sağlayacağı, alışverişler bölge esnafından yapılacağı söylendi ancak görülen o ki şuana kadar verilen sözler yerine getirilmedi. 7. ayda EMBA`ya bir mektup yazdık, orada gerekli tüm ihtiyaçlara karşılık verecek esnaf ve kalifiyeli eleman bulabileceğimizi ilettik. Onlarda Çinli yetkililere ilettiler. Ancak bugüne kadar bize geri dönüş yapılmadı. Bizler de STK temsilcilerimiz ile bir araya gelip ne yapabiliriz diye fikir alışverişinde bulunmak istedik" diye konuştu.

 Gerçekleşen toplantıda toplantı da söz alan bazı STK temsilcileri şunları söyledi:

 Mustafa SÜMER (Yumurtalık Akyuva Mah. Muhtarı): Gençlerimize istihdam sağlanacak diye umutlandık, aradan geçen zaman zarfında dışarıdan işçiler alındığı duyulunca gençler gidip EMBA önünde açıklama yapacaklardı, bırakmadık. Kaymakam beye çıktık. Randevu alındı ve 11 ya da 12 ayı bekleyin denildi. Oysa daha önce de bize 6. ayı bekleyin demişlerdi. Kısacası bizi oyalıyorlar.

 Selahattin GÜLER (Ceyhan Kent Konsey Başkanı) : Böylesine hassas bir konuda hepimizin bir arada olması son derece önemli. Konsey yönetim kurulu üyemiz Gazeteci İzzet Aydemir`in konuyu gündeme getirmesi ile bilgi sahibi olduk. Konuyu Ceyhan Belediye Meclisine de taşıyacağız. Siyasilerimiz ile bir araya gelip sesimizi duyurmalıyız."

 M. Denizhan TÜRKER (Yumurtalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı) : 20 yıl önce yapmamız gereken toplantıyı bugün yapıyoruz. Bugün buradaki birlikteliği görünce gururlandım. Tek ses olursak, bölgemize gelen yatırımlardan daha iyi yararlanabileceğimize inanıyorum.

 M. Savaş ÖZTÜRK (Ceyhan ZTO Başkanı): Bölgemizdeki yatırımlardan yeteri kadar yararlanamamamızın nedeni sahipsiz bıraktığımızdan kaynaklanıyor. Bundan dolayı her iki ilçemiz gelişmedi. Tek ses olup, hakkımızı ararsak hedefimize ulaşırız.

 Veli KIRGIL (Yumurtalık Koop. Başkanı) : EMBA`nın temeli atılmadan önce işçi alacaklarını söylediler. Temel atıldıktan sonra 3-5 süpürgeci, çaycı aldılar. Gördüğüm o ki ister Ceyhan ister Yumurtalık`tan olsun EMBA kiminle görüşürse oyalama taktiğiyle günü kurtarıyor.

 İbrahim İKİDAĞ (Ceyhan Esnaf Kefalet Koop. Başkanı): Biz bu toprakların bekçisiyiz. Bu topraklarda bu bölgenin evlatları çalıştırılmalı. Bizim çocuklarımız gurbete gidip çalışırken başka yerden insanların getirilip çalıştırılması doğru değil. Eğer birlikte hareket edip, sesimizi gürleştirirsek çocuklarımızı gurbet ellerden kurtarır, işsizliği azaltırız.

 Özcan BİLGİN (YUM-DER Başkanı): Sadece EMBA`da değil ne yazık ki bölgeye gelen tüm yatırımlarda aynı sorunu yaşıyoruz. Temel atılmadan önce her türlü vaatlerde bulunuluyor. Esnaftan alışveriş yapılacağı, işçi alınacağı söyleniliyor ama işlemler başladığında bu verilen sözlerin hiçbiri tutulmuyor.

 Gerçekleşen toplantıda toplantıya katılan STK temsilcileri görüşlerini bildirip, birlikte hareket ederek Ceyhan Ticaret Odası`nın bu anlamda yetkililerle görüşmesi için yetki verdiler.


Etiketler: Başkan Can - "Bölgemizde yatırımın yapılmasına karşı değil aksine destekliyoruz. Ancak gelen yatırımlarda her iki ilçemiz başta olmak üzere bölgemizin faydalanmasını istiyoruz. Ceyhan Ticaret Odası`nın düzenlediği - Ceyhan ve Yumurtalık STK temsilcilerinin katıldığı toplantıda - bölgede istihdam yaratacağı düşünülen EMBA`nın herkese mavi bocuk dağıtmasına rağmen herkesi uyuttuğu ifade edildi. Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can`ın çağrısıyla Ceyhan ve Yumurtalık sivil toplum kuruluşlarının katıldığı toplantıda Yumurtalık sınırları içerisinde kurulan - inşaat aşamasında 4 Bin - yapım aşamasında ise 500 kişiye istihdam sağlayacağı ifade edilen EMBA termik santrali konusu masaya yatırıldı.

Diğer SİYASET haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 351

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.